NPF-120-15
DigiKey Part Number
1866-3550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPF-120-15
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 9-15V 8A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8A 9 ~ 15V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
8A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
120 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
9 ~ 15V