NID100-12
DigiKey Part Number
1866-NID100-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NID100-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 7.5A 20V - 53V Input
Category
Power (Watts)
90 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
96%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
13-SIP Module
Voltage - Input (Min)
20V
Size / Dimension
2.00" L x 0.47" W x 1.08" H (50.8mm x 12.0mm x 27.5mm)
Voltage - Input (Max)
53V
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
7.5A