MSP-1000-24
DigiKey Part Number
1866-5556-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP-1000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1008W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 2.50" H (218.0mm x 105.0mm x 63.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
42 A