MPM-65-24ST
DigiKey Part Number
1866-MPM-65-24ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM-65-24ST
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.71 A