MHB150-48S05
DigiKey Part Number
1866-3432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHB150-48S05
Description
DC DC CONVERTER 5V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 30A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
30A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W