MDS20B-05
DigiKey Part Number
1866-MDS20B-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS20B-05
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
86%
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A