MDS03F-12
DigiKey Part Number
1866-MDS03F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS03F-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, EAC, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
250mA