MDS01M-15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 25
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 10.8V - 13.2V Input
MDS01M-15
DigiKey Part Number
1866-3395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS01M-15
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
10.8V
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Current - Output (Max)
67mA