MDS01L-15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 5
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 4.5V - 5.5V Input
MDS01L-15
DigiKey Part Number
1866-3392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS01L-15
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
7-SIP
Current - Output (Max)
67mA