MDD02L-12 is Obsolete and no longer manufactured.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 4
Datasheet
Similar
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 4.5V - 5.5V Input
MDD02L-12
DigiKey Part Number
1866-3379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDD02L-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
78%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Current - Output (Max)
83mA, 83mA