MDD01M-12 is Obsolete and no longer manufactured.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 4
Datasheet
Direct
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 42mA, 42mA 10.8V - 13.2V Input
MDD01M-12
DigiKey Part Number
1866-3371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDD01M-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
75%
Voltage - Input (Min)
10.8V
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Current - Output (Max)
42mA, 42mA