LPVL-150-24
DigiKey Part Number
1866-3311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPVL-150-24
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 6.3A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LPVL-150-24 Models
Category
Current - Output (Max)
6.3A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
151 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
132VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24V