LPFH-60D-15 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
4A 9 ~ 15V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LPFH-60D-15
DigiKey Part Number
1866-5307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPFH-60D-15
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-15V 4A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
60 W
Voltage - Isolation
3 kV
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
6.40" L x 1.69" W x 1.26" H (162.5mm x 43.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
200VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
400VAC
Voltage - Output
9 ~ 15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A