LDDS-700HW
DigiKey Part Number
1866-LDDS-700HW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDDS-700HW
Description
DC-DC CONSTANT CURRENT STEP-DOWN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 2 ~ 45V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
2 ~ 45V
Current - Output (Max)
700mA
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Efficiency
95%
Size / Dimension
1.85" L x 0.47" W x 0.28" H (47.0mm x 11.9mm x 7.1mm)
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Input (Min)
12V
Voltage - Input (Max)
56V