LDD-300LW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 185
Datasheet
300mA 2 ~ 30V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
LDD-300LW
DigiKey Part Number
1866-3106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD-300LW
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-30V 300MA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
300mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Dimming
PWM
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tray
Ratings
IP67
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
95%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Buck
Size / Dimension
0.89" L x 0.39" W x 0.35" H (22.6mm x 9.9mm x 8.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Base Product Number
Voltage - Output
2 ~ 30V