IRM-30-12ST
DigiKey Part Number
1866-3044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-30-12ST
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC Input
EDA/CAD Models
IRM-30-12ST Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.58" L x 1.56" W x 1.12" H (91.0mm x 39.5mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.5 A