IRM-01-3.3S
DigiKey Part Number
1866-2997-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-01-3.3S
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 300mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRM-01-3.3S Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
66%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Type
Enclosed
Package / Case
24-SMD Module, 14 Leads
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.63" H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
3.3V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
300mA
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
1 W