IOB-15-05A
DigiKey Part Number
1866-IOB-15-05A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IOB-15-05A
Description
15W;85-305VIN;5VO @2.8A GOLD FIN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 2.8A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
77%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
16-SIP Module, 6 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.75" L x 0.59" W x 0.94" H (44.5mm x 15.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.8A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±1.5%