HVGC-240-1050B
DigiKey Part Number
1866-2883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-240-1050B
Description
LED DRVR CC AC/DC 114.3-228.6V
Detailed Description
1.05A 114.3 ~ 228.6V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
240 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Features
OTP, OVP, SCP
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
93%
Size / Dimension
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Voltage - Input (Max)
528VAC
Voltage - Output
114.3 ~ 228.6V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.05A