HDR-100-24N
DigiKey Part Number
1866-2234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR-100-24N
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 101W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.2A
EDA/CAD Models
HDR-100-24N Models
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
101W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.15" L x 2.76" W x 3.54" H (54.5mm x 70.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
24V