HDR-100-15N
DigiKey Part Number
1866-2232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR-100-15N
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 98W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 6.5A
EDA/CAD Models
HDR-100-15N Models
Category
Current - Output (Max)
6.5A
Power (Watts)
98W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.15" L x 2.76" W x 3.54" H (54.5mm x 70.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
15V