GST90A15-P1M
DigiKey Part Number
1866-2155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST90A15-P1M
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Detailed Description
15V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GST90A15-P1M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.71" L x 2.36" W x 1.26" H (145.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
BIS, BSMI, CB, CCC, CE, cULus, EAC, GS, KC, PSE, RCM, SIRIM
Current - Output (Max)
6A
Base Product Number
Power (Watts)
90 W