GS15U-3P1J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 565
Datasheet
Similar
Phihong USA
In Stock: 0
Datasheet
12V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
GS15U-3P1J
DigiKey Part Number
1866-1877-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS15U-3P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.34" W x 1.97" H (71.0mm x 34.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
1.25A
Base Product Number
Power (Watts)
15 W