GS15A-5P1J is Obsolete and no longer manufactured.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18V 15 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
GS15A-5P1J
DigiKey Part Number
1866-5190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS15A-5P1J
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
70.9" (1.80m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 2.30" W x 1.29" H (100.0mm x 58.5mm x 32.8mm)
Voltage - Output
18V
Current - Output (Max)
830mA
Base Product Number
Power (Watts)
15 W