GS15A-2P1J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 92
Datasheet
9V 15 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
GS15A-2P1J
DigiKey Part Number
1866-1853-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS15A-2P1J
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 2.30" W x 1.29" H (100.0mm x 58.5mm x 32.8mm)
Voltage - Output
9V
Approval Agency
CE, cULus, GS
Current - Output (Max)
1.66A
Base Product Number
Power (Watts)
15 W