EPS-65-7.5-C
DigiKey Part Number
1866-1731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-65-7.5-C
Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 60W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 7.5V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
EPS-65-7.5-C Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
7.5V
Current - Output 1
8 A