EPS-65-3.3-C
DigiKey Part Number
1866-1723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-65-3.3-C
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPS-65-3.3-C Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
3.3V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
11 A