EPP-400-27
DigiKey Part Number
1866-1659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-400-27
Description
AC/DC CONVERTER 27V 251W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 27V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.0mm)
Voltage - Output 1
27V
Current - Output 1
9.3 A