ENC-120-48
DigiKey Part Number
1866-1613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ENC-120-48
Description
BATT CHARGER DESKTOP 48V 2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 48V 2A 48V
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
115W
Series
Size / Dimension
7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Termination Style
Terminal Block
Type
Desktop
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Battery Cell Size
48V
Approval Agency
CB, CE, cULus, EAC
Number of Cells
1
Weight
980 g
Voltage - Nominal
48V
Base Product Number
Charge Current - Max
2A