ELG-75-36A
DigiKey Part Number
1866-1565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-75-36A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 36V 2.1A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.1A 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
76 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.50" L x 2.48" W x 1.40" H (165.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
36V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.1A