ELG-200-36
DigiKey Part Number
1866-1509-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-200-36
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 36V 5.55A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.55A 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
5.55A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
200 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
92%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.87" L x 2.80" W x 1.48" H (200.0mm x 71.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
36V