DRP-3200-24
DigiKey Part Number
1866-5112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP-3200-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3192W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRP-3200-24 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
133 A