DPBW06F-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 10
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 9V - 36V Input
DPBW06F-15
DigiKey Part Number
1866-1403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPBW06F-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DPBW06F-15 Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
200mA, 200mA