DCWN06B-12
DigiKey Part Number
1866-5081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCWN06B-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCWN06B-12 Models
Category
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Features
OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)