DBU-3200-24
DigiKey Part Number
1866-5517-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBU-3200-24
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 24V 110A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 24V 110A 24V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBU-3200-24 Models
Category
Charge Current - Max
110A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Series
Power - Max
3200W
Packaging
Box
Size / Dimension
12.83" L x 4.21" W x 1.61" H (325.80mm x 107.00mm x 41.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Termination Style
Terminal Block
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Features
LED Indicator
Battery Cell Size
24V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Cells
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Nominal
24V