CLG-150-30B
DigiKey Part Number
1866-1224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLG-150-30B
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 22.5-30V 5A
Customer Reference
Detailed Description
5A 22.5 ~ 30V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
CLG-150-30B Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
150 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency
91%
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
7.80" L x 2.68" W x 1.53" H (198.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, PSE, TUV
Voltage - Input (Max)
295VAC
Voltage - Output
22.5 ~ 30V