CLG-150-30
DigiKey Part Number
1866-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLG-150-30
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 22.5-30V 5A
Customer Reference
Detailed Description
5A 22.5 ~ 30V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLG-150-30 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
150 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
91%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.80" L x 2.68" W x 1.53" H (198.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, TUV
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
22.5 ~ 30V