APC-35-350
DigiKey Part Number
1866-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APC-35-350
Description
LED DRVR CC AC/DC 28-100V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 28 ~ 100V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APC-35-350 Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency
84%
Size / Dimension
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
28 ~ 100V