APC-16E-700 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 134
Datasheet
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
700mA 9 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
APC-16E-700
DigiKey Part Number
1866-1121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APC-16E-700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-24V 700MA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
17 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency
82%
Size / Dimension
3.03" L x 1.57" W x 1.14" H (77.0mm x 40.0mm x 29.0mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
CE, ENEC
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
9 ~ 24V