SA16CA-TP
DigiKey Part Number
SA16CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SA16CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA16CA-TP
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO15
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 19.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-15
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V