MCGWF018N10YLQ-TP
DigiKey Part Number
353-MCGWF018N10YLQ-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCGWF018N10YLQ-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCGWF018N10YLQ-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCGWF018N10YLQ-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DFN3333-8(SWF)
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 65W Surface Mount DFN3333-8(SWF)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.8 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1170 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
65W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
DFN3333-8(SWF)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA