DFLZ8V2-TP
DigiKey Part Number
353-DFLZ8V2-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-DFLZ8V2-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-DFLZ8V2-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ8V2-TP
Description
DIODE ZENER 8.2V 1W SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 1 W ±6% Surface Mount SOD-123FL
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123FL
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms