BZX584C43L-TP
DigiKey Part Number
353-BZX584C43L-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584C43L-TP
Description
ZENER DIODES,300MW 43V, SOD-523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 43 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 32 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW