BZT52C16-TP
DigiKey Part Number
BZT52C16-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C16-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C16-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C16-TP
Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms