BZT52B22-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 13,802
Datasheet
Zener Diode 22 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52B22-TP
DigiKey Part Number
BZT52B22-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B22-TP
Description
DIODE ZENER 22V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 17 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms