1N5395GP-AP
DigiKey Part Number
1N5395GP-AP-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5395GP-AP
Description
DIODE STANDARD 400V 1.5A DO15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1.5A Through Hole DO-15
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-15
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 1.5 A