MEA-915-N-60/100-00263-01
DigiKey Part Number
5420-MEA-915-N-60/100-00263-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-915-N-60/100-00263-01
Description
Ultra-Rugged Dipole Antenna
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa Whip, Straight N Type Female Base Mount
Category
VSWR
1.5
Manufacturer
Maxtena Inc
Gain
5.5dBi
Packaging
Bulk
Power - Max
50 W
Part Status
Active
Termination
N Type Female
RF Family/Standard
General ISM
Ingress Protection
IP65
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Mounting Type
Base Mount
Frequency (Center/Band)
915MHz
Height (Max)
25.039" (636.00mm)