EBMS160808B301
DigiKey Part Number
5262-EBMS160808B301TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-EBMS160808B301CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-EBMS160808B301DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBMS160808B301
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 450mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
450mA
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz