ACMS201209A301 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 126,856
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 3,750
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 50mOhm
ACMS201209A301
DigiKey Part Number
5262-ACMS201209A301TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-ACMS201209A301CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-ACMS201209A301DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACMS201209A301
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz