PSR-28N08A-JQ
DigiKey Part Number
458-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR-28N08A-JQ
Description
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 89DB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 250 mW 700 Hz ~ 8 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
250 mW
Packaging
Bulk
Power - Max
500 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
700 Hz ~ 8 kHz
Material - Magnet
Ferrite
Frequency - Self Resonant
700Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Efficiency - dBA
89.00
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)